Нема Фејсбук за америкснките војници

17 ноември, 20100

Американското воено воздухопловство ги предупредиле своите војници да не користат Фејсбук и други социјални мрежи поради опасноста не сакајќи да ги откријат своите позиции. Предупредувањето било уапсено на командниот кадар и поставено на интернет страната, јавува Би-Би-Си. Во предупредувањето е наведено дека покрај останатот, со помош на новите технологии може да се открие локацијата на корисникот. Невнимателното користење на Фејсбук и другите социјални мрежи може да има “катастрофални последици по безбедноста и приватноста на војската“, се наведува во предупредувањето.

Извор: Нетпрес www.netpress.com.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi