Очекувани и изненадувачки номинации на Златен Глобус

14 декември, 20100
goldenglobe

Како и секоја година, така и оваа, некои работи се предвидени и очекувани да се случат на манифестацијата Златен Глобус, но има некои работи кои навистина изненадуваат. Па така, нормално и очекувано беше филмот The King’s Speech, после сите позитивни критики да се здобие со шест номинации, па дури и можна победа. Големите ѕвезди ќе доминираат како и секоја година, а овој пат ќе ги видиме: Никол Кидман, Џони Деп, Хали Бери, Анџелина Џоли, Џејк Гиленхал, и Мајкл Даглас, сите беа номинирани. The Kids Are All Right returns е номиниран за најдобра фотографија. Но, се случија и номинации кои навистина изненадија оваа година. Филмот The Fighter исто така доби шест номинации. Комисијата на Златен Глобус не се поклони на браќата Коен како што тоа го направи Академијата за филмот True Grit. Филмот 127 Hours изостана од номинација за најдобар филм и најдобра режија. Сепак ќе се спомене, заради номинацијата на споредната машка улога од овој филм, актерот Џереми Ренер. И најголемото изненадување The Tourist, ги има номинациите за најдобар филм и најдобар актер и актерка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi