Откриено новото Волво V60

22 септември, 20100
2010_Volvo_S60_Concept_Pic

Волво ги откри деталите за новиот модел V60, кој производителот го лансираше минатиот месец. Новиот модел додава дополнителна практичност од засебниот облик на S60, но Волво призна дека дизајнот на автомобилот бил фокусиран да се доведе колку што е можно поблиску до облик на купе. Автомобилот ги дели истите шасии како S60, но амортизерите се омекнати со цел да се обезбеди подобро возење по сиромашни површини. Волво тврди дека значително подобрата динамика, моделот V60 го дели од останатите модели. Има веќе пет бензин и три дизел мотори ставени на располагање, вклучувајќи 115bhp 1.6 литарски Drive верзија. На V60 има подобрени внатрешни детали од S60, како што се 40/20/40 поделба на задни седишта со фалти, истовремено рамни за ниско оптоварување на подот. Моделот на турнеи ќе добие вртежен момент и векторски систем за контрола на тракцијата, како и опција за детектирање на пешаци, која овозможува запирање на колата на време. V60 своето јавно деби ќе го направи во Париз Мото Шоу во септември, со испораки за првите купувачи веднаш после тоа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi