Почина првиот донатор на органи во светот

29 декември, 20100
Ronald-Herrick-007

Човекот кој се смета за првиот донатор на органи во светот Роналд Ли Херик почина во болница во американската држава Мејн. Херик имаше 79 години, а пред 56 години го донирал бубрегот на својот брат близнак. Операцијата била изведена во Бостон 23-ти декември 1954. година. Хирургот кој ја предводеше операцијата, Јосиф Мареј, подоцна добитник на Нобеловата награда.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi