Расте бројот на жртви од колера на Хаити

7 ноември, 20100

Бројот на жртви на епидемијата на колера на Хаити надмина 500, соопшти министерството за здравство на оваа средноамериканска островска земја во Карипското море. Последните два дена починале уште 59 луѓе, додека заразени се 617, се наведува во соопштението. Во ураганот кој го зафати западниот дел на оваа земја, животот го изгубија осум лица, а 35.000 останаа без покрив над глава. Хаити на 12 јануари оваа година ја погоди катастрофален земјотрес во кој настрадаа повеќе од 250.000 луѓе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma