Рибари пронашле потонат брод

16 декември, 20100
fisherman1

Индонезиски рибари пронашле потонат брод стар неколку стотини години, кои во налет на цунамито, морето го исфрлило, беше објавено денеска во Џакарта.Се верува дека седум метри долгиот брод од морското дно го кренал џиновски цунами бран, уште од 26 Октомври на островот Ментави, кога загинаа повеќе од 500 луѓе. Дрвени бородови натоварени со керамички садови, златни накити и сакапоцени зачини со векови пловеле низ водите во Индонезија, кој бил главен трговски пат кој ги поврзувал Азија со Блискиот исток и Европа. Се верува дека стотици такви бродови лежт на дното на Западна Суматра. Бокалите, теглите кои се пронајдени во потонатиот брод допрва треба да се тестираат за да се утврди нивното потекло и старост, но експертите велат тие наликувале на артефакти од 14 век.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi