Три милиони Французи денес на протести

1 октомври, 20100

Француските синдикати денеска по трет пат, ќе излезат да протестираат против реформите за пензионирање на Саркози, со кои старосната граница се зголемува од 60 на 62 години. Протестите се веќе одржани во Saint-Etienneu, Clermont-Ferrandu, Calaisu и Aix-en-Provenceu, а попладнево во Париз ќе се одржи главниот собир. Главниот синдикат CFDT тврди дека очекуваат два до три милиони протестанти да излезат на собирот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma