Во лизгањето на земјштето загинаа стотици луѓе

28 септември, 20100

Лизгањето на земјиштето во западниот дел на Мексико во вторникот останаа затрупани повеќе од 300 домови. Се стравува дека се погинати и повеќе од стотици луѓе, објавија локалните вести и медиуми. Обилните дождови во планините на Мексиканската држава Oaxace, околу градот Santa Marije Tlahuitoltepeca и беа главна причина за настанатите одрони. Властите и спасувачките екипи тешко се пробивале до местата на несреќите, заради лошите временски услови. Гувернерот на државата Руис изјавил за националната телевизија дека повредените се околку 500 до 600 луѓе. Службите за цивилна заштита одбиле да дадат проценка за бројот на жртвите, но водечкиот Excelsior од свои извори и интерни проценки објави дека бројката може да достигне и до 1000 жртви.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi