Железничка несреќа однесе 43 животи

1 октомври, 20100

Џакарта – загинаа 43 луѓе и неколку десетици се повредени, меѓу кои скоро сите се во критична состојба, по железничката несреќа која се случи денска во централниот дел на Индонезија. Несреќата се случила на станицата Petarukan, во градот на северната провинција Централна Јава, околу три часот наутро, и се проценува дека големиот број на жртви е бидејќи повеќето патници спиеле. Несреќата се случила откако воз кој одел од Џакарта, удрил во воз кој стоел на станица. Според владиниот службеник Cendau Banandi, загинале 43 луѓе, а 50 се повредени, од кои повеќето критично. За сега причините за несреќата се непознати, се претпоставува дека вината е во машиновозачот или сигнализацијата е неисправна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi