10 Нај-уникатни цркви

5 јули, 20110
800px-Church_of_the_gesu

1. Harajuku: Јапонска футуристичка црква
Локација: Токио
Изградена: 2005 год.

2. Катедралата на Свети Василиј
Локација: Кремљ
Изградена: XVI век

3. Hallgrímskirkja
Локација: Рејкјавик
Нарачана 1937 год градена 38 години

4.  Temppeliaukio Kirkko: Камената Црква
Локација: Хелсинки
Изградена: 1952 год.


5. Катедралата на Бразилија: Модерна црква на архитектот Oscar Niemeyer
Локација: Бразилија
Изградена: 1970 год.

6. Црквата Borgund
Локација: Норвешка
Изградена: веројатно за прв пат изградена на крајот од XII век

7.  Katedralata Las Lajas: Готска црква вредна за раскажување во приказни
Локација: јужна Колумбија
Изградена: 1916 год.

8.  Црквата на Св. Јозеф: позната по тринаесете златни засводувања на покривот
Локација: Чикаго
Изградена: 1956 год.

9.  Црквата Ружица
Локација: Калемегдан, Белград
Изградена: реконструирана 1920 год. После II Светска војна

10. Kапелата на Св. Гилдас: изградена во основата на карпа
Локација: Canal du Blavet во Бретања, Франција
Посветена на Гилдас кој патувал и проповедал во овие краишта во 540 год од новата ера

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit