10 најголеми стадиони во светот

20 јуни, 20110
salt-lake-stadium naslovna

1 – Rungnado May Day (капацитет 150,000)


Монументалниот Rungrado May Day стадион во Пјонгјанг, Северна Кореја е изграден во 1989 година со седишта за неверојатни 150.000 луѓе. Наликувајќи на расцветан цвет, има 16 лакови наредени во круг. Во 1995 година собра неверојатни 190.000 луѓе на професионален боречки натпревар.

2 – Salt Lake Стадион (120,000)


Salt Lake Stadium (официално познат како Yuva Bharati Krirangan, Стадион на индиската младина) се наоѓа во Salt Lake City, област на Калкута во Индија. Изграден во 1984 година, на стадионот може да се пофали со капацитет од 120.000 и главно се користи за настани од  фудбал и атлетика.

3 – Estadio Azteca (114,465)


Azteca стадионот, кој се наоѓа во Мексико Сити, е трет на листа на најголемите стадиони во светот со официјален капацитет од 114.465 луѓе. Се користи најчесто за фудбалски натпревари, тоа е домот на Мексиканскиот национален тим и мексиканскиот клуб Америка. Тоа е единствениот стадионот кој бил домаќин на две финалиња на Светското првенство , во 1970 и 1986 година.

4 – Michigan Стадион (107,501)


Наречен “The Big House”,ова е фудбалски стадион на Универзитетот Michigan in Ann Arbor, Michigan. Изграден во 1927 година, имал оригинален капацитет од 72.000 кој постепено се зголемувал со текот на годините низ различни доградби, одржувањето на својата позиција како најголем американски фудбалски стадион. Стадионот од 1975 година  на стадионот немало посетеност под под-100, 000 гледачи.

5 – Beaver Стадион (107,282)


Помал од стадионот во Мичиген за само 219 седишта, Beaver Stadium е дом на Penn State Nittany Lionsи се наоѓа на Државниот универзитет од Пенсилванија. Изграден на сегашната локација во 1960 со капацитет од само 46.284, Бивер стадион помина низ бројни проширувања додека се до најновото проширување во 2001 година што доведе до сегашниот капацитет од 107.282 гледачи.

 

6 – Jornalista Mario Filho (103,045)


Попознат како “Estadio do Maracana”,  е фудбалски стадион во Рио де Жанеиро, Бразил. Тешко е да се посочи точниот капацитет на стадионот (има места за седење за 90.000, но исто така, имаше официјална посета на 199.500 за финалето на Светското првенство 1950), но најновите бројки покажуваат тие работат со безбедн капацитет од 103.045. Сопственост на државата , тој е претежно се користи од страна на најголемите фудбалски клубови во Рио де Жанеиро, вклучувајќи Flamengo, Botafogo and Fluminense..

 

7 – Ohio Стадион (102,329)


Со бројни прекари (The House Harley Built, The Horseshoe, or simply The ‘Shoe), Охајо стадионот е дом на американскиот фудбалски тим Buckeyes на Ohio State University воColumbus. Првично изграден во 1922 година (претрпел бројни реновирање во текот на годините) на стадионот официјално има 102.329 седишта, редовно постигнува публика од над 100.000 гладчи. Исто така, често е домаќин на музички концерти,  стадионот може да се сместат до 110.000.

 

8 – Neyland Стадион (102,030)


Друг американски фудбалски стадион, на Neyland стадионот првенствено е домот на фудбалскиот тим Tennessee Volunteers Ноксвил, Тенеси. Додека неговиот сегашен капацитет изнесува нешто повеќе од 102.000, на стадионот се всушност имало 104.079 до 2006 година е реновиран. Со текот на годините Neyland стадион се користел за големи натпревари  и бројни NFL ревијални натпревари

9 – National Stadium Bukit Jalil (100,200)


Bukit Jalil National националниот стадион се наоѓа 20 километри јужно од Куала Лумпур, Малезија во Националниот спортски комплекс. Изграден во 1998 година за Игрите на Комонвелтот, градежните работи почнаа во 1992 година и бил завршен 3 месеци пред рокот. Стадионот е сега дом на малезискиот фудбалски тим и е домаќин на различни спортски и не-спортски настани, особено AFC Азискиот куп 2007 година.

 

10 – Melbourne Cricket Ground (100,000)


Постојат бројни спортски стадиони во светот кои имаат 100.000 ((Bung Karno Stadium, Indonesia; Azadi Stadium, Iran; Jawaharlal Stadium, India), Melbourne Cricket Ground, поради својата голема историја е рангиран на 10-то место. Најстариот на стадион на нашата листа, тој бил изграден во 1853 година , првиот натпревар на крикет е одигран на 30 септември 1854. До 1970-тите години, до 130.000 луѓе можеле да бидат сместени во стадионот – по реновирањето и спореед прописите за безбедност бројот на седишта е ограничен на капацитет од 100.000

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/