10 најлуди научници на сите времиња – прв дел

18 јули, 20110
mad-scientist

1. Владимир Демикхов, хирургот на двоглавото куче – тој беше советски научник и пионер во хирургијата за трансплантација, кој има направено неколку трансплантации во 1930-тите и 1950-тите години, како што е трансплантација на срце на животно и преместување на белите дробови исто така на животно. Тој исто така е добро познат по неговата трансплантација на глави на кучиња, иако некои тврдеа дека овие информации се лажни. Тој ја има напишано и првата монографија за трансплантација на органи. Кристијан Барнард, кој прв ја направи трансплантацијата на срце од човек на човек во 1967 година, два пати ја имал посетено лабораторијата на Демикхов еднаш во 1960 и 1963 година. Низ целиот свој живот тој го сметал Демикхов како свој најголем учител.

 

2. Stubbins Ffirth (1784 – 1820) – американски таканаречен приправен лекар кој е познат по своите необични истраги за причините за жолтата треска. Тој сметал дека оваа болест не е заразна, верувајќи дека во зима скоро и да не се појавувала, а дека била резултат на топлина и била нагласена во летните месеци. Но неговата терорија се покажала како неточна по неговата смрт. Поминале цели шест децениии по неговата смрт за да се дојде до окритието, кое го направи кубански научник, Карлос Финлај, а тоа е дека комарци  ја носеле болеста. Епидемијата од жолтата треска во 1793 година била најголемата треска во американската историја, а од неа загинаа 5000 луѓе во Филаделфија, Пенсилванија околу 10% од популацијата. Ffirth бил толку уверен дека болеста не е заразна, што почнал својата теорија и експерименти да ги изведува на себе. Тој правел резови на рацете, пиел течности се со цел да се инфицира себе си. Подоцна се испоставило дека примероците кои ги користел Ffirth во експериментите биле од доцните фази на болеста кај пациентите, кои повеќе и не биле заразни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit