10 Најморничави напуштени градови

13 август, 20110

Ви ги претставуваме 10-те најморничави напуштени градови низ светот, кои буквално наликуваат на сцени од најстрашните хорор филмови. Напуштени од најразлични причини, овие градови на духови денеска се туристички атракции, а повеќето од нив служат како инспирација на многу режисери и писатели. На листата на филмовите инпирирани од градовите на духови се наоѓаат и Silent Hill, 28 Days Later и Yellow Sky.

   Боди, Калифорнија

    Сан  Жи, Тајван

    Вароша, Кипар

    Гункањима, Јапонија

     Балестрино, Италија

     Католи Ворлд, Тајван

     Централија, Пенсилванија

     Јашима, Јапонија

     Припјат, Украина

      Крако, Италија

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi