10 најскапи куќи во светот

9 јули, 20110

1. Antilla – е најскапата куќа во светот во споственост на Mukesh Ambani, кој е еден од најбогатите луѓе во светот. Куќата се наоѓа во Индија и вреди повеќе од милијарда долари, а има 27 спрата.

2. Вилата на William Randolph Hearst’s – оваа вила има три базени, 29 соби, кино и ноќен клуб. Неговата вредност е 165 милиони долари, а пространета е на 6 хектари земјиште.


3. Вилата Elena Franchuk’s Victorian – токму оваа ќена од Украина ја поседува оваа куќа. Куќата се наоѓа во Лондон, а нејзината  вредност изнесува 161 милиони долари. Таа претставува приказна од 5 куќи.


4. The Penthouses at One Hyde Park – апартманот со 6 соби, се простира на два спрата и има прозорци отпорни на куршуми, соба за паника и неверојатен поглед.


5. Куќата на Aaron Spelling – таа е лоцирана на Holmby Hills, во близина на Лос Анџелес, Калифорнија. Куќата вреди 150 милиони долари.


6. Ранчот Hala – принцот Bandar bin Sultan bin Abdulaziz е сопственик на оваа скапоцена куќа во Саудиска Арабија. Нејзината вредност е проценета на 135 милиони долари.


7. Замокот на Дракула – куќата на Дракула е една од најстарите, најголемите, највозбудливите кучи во светот, во 1980 година е претворена во музеј.


8. Fleur de Lys – куќата во сопственост на uzanne и David Saperstein вреди 125 милиони долари. Ентериерот во оваа куќа е направен од 24 каратно злато.


9. Maison de l’Amitie – е луксузна куќа на Palm Beach во сопственост на Доналд Трамп.


10. Updown Court – таа се наоѓа во Ангглија и е распростанета на повеќе од 7000 метри квадратна површина. Во неа има соба за балови и конзерваториум, 15 целосни бањи и 8 помали бањи.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit