10 највозбудливи рафтинг места

25 август, 20110

Ние сме благословени со убавината околу нас. Реката е една од листата, која потекнува и тече од планините и создава можности за спорт љубовниците да одат и да освојуваат преку нејзините сплавови. Да погледнеме кој се навозбудливите рафтинг љубовници.

1. Sun Kosi River, Nepal

“The River of Gold”  Sun Kosi реката, тече по Mount Everest регионот Nepal што е 3 часа возење од Kathmandu. Транспортот е достапен за патување низ реката Kosi. Посетата е од една недела до 10 дена, полна со возбуда и авантура. Nepal е благословен со природна убавина, што неможе да се доживее секаде. Реката рафтинг е еден од возбудливите активности на Sun Kosi река во Nepal.

2. Middle Fork, Salmon River, Idaho

Salmon реката се наоѓа во  Idaho, северно-западно од САД. Најголемиот предизвик за рафтинг е реката Salmon, опкружена со убава глетка и див живот.

3. Magpie River, Canada

Оваа река потекнува од Upper Magpie Lake, на надморска височина од 1,378 метри и се влева во Канада. Рафтингот во Magpie River нема да биде помалку во доживување на природата во вистинска форма. Ова е брилијантно место кое ќе ве одведе низ борова шума.

4. Alsek and Tatshenshini Rivers, Alaska/Canada

Ова е едно од најпопуларните места за реката рафтинг, ова е спојување на две познати реки односно реката Alsek и реката Tatshenshini и конечно оди да го запознае пацификот. Рафтинг е искуство кое вреди да се доживее.

5. Futaleufu River, Chile

Тоа е одлично место за рафтинг и е навистина огромна возбуда. Водотеците се со огромна брзина и е совршено место за рафтинг. Реката Futaleufu е комбинација од езерата во провинцијата Chubut во Аргентина која поминува низ Andes Mountains и потоа се влева во Чиле. Реката Futaleufu нуди различни искуства на рафтинг. Постојат различни пакет патувања на реката Futaleufu која вклучува и кајак исто така .

6. Coruh River, Turkey

Coruh реката е една од најбрзите реки во светот. Coruh реката се крева низ Mescit Mountains во северно- источна Турција. Тоа е возбудливо рафтинг патување во реките бидејќи поминува низ неверојатно тесни места и дава адреналинско забрзување. Друга предност за да се оди на реката Coruh во Турција, е можност да видите некои од најубавите флора и фауна животни. Ова е навистина прекрасно место и топ класа рафтинг место.

7. Rio Upano, Ecuador

Зборот Rio Upano значи “River of Sacred Waterfalls”, која тече со голема брзина. Rio Upano е смирувачко место во средината на дождовните шуми на Еквадор. Тоа е брилијантно место за уживање во убавината на природата. Заедно со слободната река рафтинг може исто така да се ужива во голем број водопади кои ги опкружува слив.

8. Zambezi River, Zimbabwe/Zambia

Тоа е брза река која се протега под Victoria Falls и создава рајско место за рафтери. Zambezi е четвртата по големина река во африканскиот континент. Тоа е навистина едно од најдраматичните места во светот. Zambezi е најдолгата река во Индинскиот Океан од Африка.

9. North Johnstone River, Australia

Оваа река е неверојатно место за рафтинг. Оваа река е опкружена со дождовни шуми, опрема за рафтинг може да се донесе само со помош на хеликоптери. Таа тече низ Квинсленд, Австралија.

10. Noce River, Italy

Реката Noce е често нарекувана Rafters Paradise, како и што дава највозбудливо рафтинг искуство за сите оние кој го сакаат овој спорт. Реката Noce тече низ дивината, одалечено од Sun Valley во Dolomite на северна Италија.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber