10 најскапи пенкала во светот

25 август, 20110

Да ги земеме за пример овие мали пенкала кои што се подготвени да станат најскапите “трепнувачки” пенкала во светот. Пенкалата имаат долга историја. Човештвото има измислено толку многу пенкала, кои што не можат да имаат комплетна колекција. Најскапите пенкала во светот имаат ограничен број, и оние кои ги поседуваат нив, може да се каже дека имаат навистина среќа. Еве листа од прекрасните пенкала кои не се само пишувачки инструменти, туку се вистинска опсесија за богатите.

Тибалди тимот 60-те се пресвртница во пенкалата на историјата со Бентли, автомобилскиот гигант, создава сопствено рачно изработени пенкала во соработка со најдобриот италијански дизајнер на луксузни пенкала, Тибалди. Овие скапи Тибалди за Бентли пенкала имаат два тона 18-каратно жолто злато клин, покриено со родиум и рутениум. Овој крај прво е употребен во најраните автомобили на Бентли, со техника наречена моторот tuming. Капата на пенкалато, горниот и долниот дел се направени со добра потпора за пишување. Можете да го видите нивото на мастилото преку транспарентен прозорец на Тибалди за Бентли пенкалата. Рачно изработената форма во вид на вратоврска го одбележува потписот на Тибалди.

Гаиа високо луксузни пенкала од Омас можат да се видат и во темнина. Непробиеното внатрешно јадро на Земјата, е инспирирано чудо, претставува љубопитност и интерес за човекот од создавањето. Има зборник на скапоцени материјали како што се бела и жолта боја 18к злато, оникс, кристален камен, хематит и растителни смоли се користени во изработката на овој мистички модел од Омас. Гаиа високо луксузната фонтана пенкала, се презентација на прославата на футуристичка визија Jules Vern во светот. Исто така ја прославуваа 100-тата смрт. Ги опишува географските светски чуда, пенкалото апсолутно се разликува од пенкалата кои рефлектираат класична суштина во историјата. Темно сивата боја на металот од кој е изработен, го симболизира патот до темните внатрешности на земјата. Телото на пенкалото од самиот врв па до крајот има врежано карактеристични слики на џиновските пајаци, месојади растенија, вода и sверови. Овој вид на пенкала се разликува од другите по своите слики на пенкалото.

Омас налив-пенкалото Марте е дел од  Viaggi dell’Uomo, патување на човекот, колекција од уметнички дела со сопствен дизајн фонтана пенкала. Марте вусшност е мапа на Марс, направени од класична роза злато, за да ги претстават розово-црвените нијанси на планетата. Пустини, планини и кратери се карактеристиќи на барел пенкалото и 4 рубини злато се знак на руските и американски сонди. Капата е украсена со 2к мали дијаманти кои потсетуваат на поларните ледени капи. Дури и роза злато клин, е гравирано со претстава на грчкиот бог Марс. Постојат само 30 видови на пенкала од овој вид.

Висконти брендот е познат како бренд со најдобар квалитет и стил. Направен е од црна смола, 18к злато и дијаманти и се продава за 50,500.00 долари.

Убавите луксузни пенкала за разлика од другите фонтана пенкала има два резервоари на мастило, два вида метали. Телото на пенкалото е направено од  класично, богато, злато, црвени смоли и е украсено со 4к дијаманти и рубини.

Еден од најзабележителните Висконти пенкала се Ripple H.R.H ограничена колекција на фонтана пенкала. Направени се од 18к злато и дијаманти со два тона 18к злато клин, кое чини 57,000.00 долари. Се продава во две варијанти- бело и црно злато.

Со огромна цена од 60,000 долари, оваа скратена конус форма пенкало е вистинско олицетворение на фантазија. Направено со 950 платина и жолта Enamel, со значителна должина и дијаметар.

La Modernista дијамантите се направени од страна на швајцарската фирма Caran d’Ache во 1999 година во чест на Antonio Gaudi (1852-1926),најпознатиот модернистички архитект. Ова неверојатно пенкало беше продадено во Хародс во Лондон за 265,000 долари, со што стана најскапото пенкало во Гинисовата книга на рекорди во 2001 година. La Modernista дијаманти е направена од родиум-обложена солидна сребрена компонента. Пенкалото е рачно изработено од мајсторот златар Robert Perron.

За да ја одбележи стотата годишнина од овие два познати брендови Montblanc и Van Cleef & Arpels имаат соработувано на овој ред, ограничени изданија мистерии-ремек дело. Три одделни изданија, секој сет или со рубини, сафири, смарагди ќе биде направена. Цената на овој вид пенкало е 730,000 долари за секое.

Aurora Diamante е најскапиот пишувачки инструмент до денес. Само по едно пенкало годишно даваат на продажба. Aurora Diamante содржи повеќе од 30 карати на De Beers дијамантите на солидна платина барел. Има два тона родиум, 18кт чисто злато клин, и направено е со грб, потпис или портрет.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi