10-те најубави храмови во светот – втор дел

22 август, 20110
naslovnaWat_Rong_Khun1

Wat Rong Khun

Wat Rong Khun во Чанг Реј, Тајланд претставува еден од најневообичаените будистички храмови во светот. Целиот храм е во бела боја, раскошна структура со позлатени мозаици од огледала кои и даваат магичен сјај. Дело на познатиот тајландски уметник Chalermchai Kositpipat.

Всушност, храмот е сеуште во изградба. Chalermchai очекува дека ќе бидат потребни уште 90 години додека да се заврши, со што овој будистички храм претставува еквивалент на Црквата Sagrada Familia во Барселона, Шпанија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi