100-те најпознати личности на сите времиња – XVIII дел

27 август, 20113
naslovna-poznatii

32.   Аристотел – беше грчки филозоф од ( 384 п.н.е. – 322 п.н.е. ), ученик на Платон и учител на Александар Велики. Неговите дела покриваат многу теми, вклучување на физика, метафизика, поезија, театар, музика, логика, реторика, лингвистика, политика, влада, етика, биологија и зоологија. Заедно со Платон и Сократ, Аристотел е една од најважните фигури во основањето на западната филозофија.

Аристотел

31.   Мајкл Џордан – Michael Jeffrey Jordan е роден на 17 Февруари 1963 година, тој е поранешен американски професионален кошаркар, активен бизнисмен, и сопственик на Charlotte Bobcats. Неговата биографија на Националната Кошаркарска Асоцијација (NBA), го прогласи за најдобар кошаркар на сите времиња. Jordan беше еден од најефективните спортисти од неговата генерација и беше инструментален во популаризација на NBA во светот во 1980-тите и 1990-тите.

Мајкл Џордан

30.  Нил Армстронг – Neil Alden Armstrong е роден на 5 Август 1930 година. Тој е американски поранешен астронаут, тест пилот, воздушен инженер, универзитетски професор, и авијатичар на подморницата на САД. Тој е првиот човек кој стапна на Месечината. Пред да стане астронаут Armstrong беше во САД подморницата и служел во Корејската војна. По војната, тој служел како тест пилот на Националниот советодавен комитет за аеронаутика (NACA).

Нил Армстронг

29.  Мохамед Али – Cassius Marcellus Clay, e роден на 17-ти Јануари 1942 година. Тој е американски поранешен боксер и три пати бил светски шампион во тешка категорија. Како аматер, тој има освоено златен медал во тешка категорија во 1960 година на летните олимписки игри во Рим. По вклучувањето како професионалец, тој стана првиот и единствен боксер кои има победено на три првенства во тешка категорија.

Мохамед Али

3 comments

 • Lena G.....

  28 август, 2011 at 17:40

  Interesni prikaski imate, bravos popara :):):)

  Reply

 • Jana

  28 август, 2011 at 17:37

  Kobi e podobar od Jordan…hihhiihihihihi

  Reply

 • Gigec

  28 август, 2011 at 17:35

  Jordan is the best !!!!!!!!!!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma