Бидете активни за да бидете здрави!

17 ноември, 20110
zdravje

Доаѓа зима, а со тоа и „мрзата“ која ги зафаќа сите, па не е ни чудно што многумина се здебелуваат во студените месеци. И луѓето знаат да бидат во зимски сон. Кога ќе дојде лето сите се многу поактивни, затоа што денот е подолг, времето е топло и има огромен број на активности кои може да ги правиме. Но како да останеме фит во текот на целата година?

Користете ги сончевите денови: И во зима има убави сончеви денови, па не пропуштајте да одите на прошетка или на џогинг.

Вежбајте секој ден по малку: Одвојте 15 минути во текот на денот и направете ги вашите омилени вежби:

Скали наместо лифт: Доколку секој ден се качувате по скали наместо со лифт, ќе забележите огромна разлика во изгледот, но и во кондицијата.

Снајдете се: Ако немате тегови, наполнете шишиња со вода и користете ги за вежбање.

Автомобилот е проблем: На студеното време сите сакаат да одат со автомобил. Она што може да го направите е да паркирате подалеку за повеќе да одите пешки.

Паркирајте подалеку и одете повеќе тешки, не висите цел ден на компјутер, користете ги скалите наместо лифтот…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma