Џон Бон Џови

2 јуни, 20110
Jon_Bon_Jovi_-_Have_A_Nice_Day

Бендот на Бон Џови од Њу Џерси е основан во 1983 година. Воден е и именуван од главниот пејач на бендот Џон Бон Џови и има остварено голем успех во 1980 година. Овој бенд опстана на сцена повеќе од другите групи од овој тип, електрични со елементи од хард рок, метал, рок стил со што одржаа успешна комерцијална кариера.

Бон Џови имаат продадено повеќе од 40 милиони албуми во САД и преку 120 милиони албуми ширум светот, а имаат свирено во живо концерти во повеќето градови во Азија, Европа, Австралија, Канада, Јужна Африка, Јужна Америка и голем број градови во САД.

Дел од наградите кои ги освои бендот на  American Music Award и MTV Europe Music Awards се за омилен поп/рок бенд, најдобра изведба на сцена, најдобра песна “Who Says You Cant Go Home” и ред други награди кои ги донесоа меѓу првите места за надобра поп-рок група.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/