10 најнаселени градови во светот

8 јули, 20110
10

1. Шангај, Кина. Број на жители 17,836,133

2. Карачи, Пакистан. Број на жители 12,991,000

3. Истанбул, Турција. Број на жители 12,946,730

4. Делхи, Индија. Број на жители 12,565,901

5. Мумбаи, Индија. Број на жители 12,478,447

6. Пекинг, Кина. Број на жители 11,716,000

7. Москва, Русија. Број на жители 11,551,930

8. Сао Паоло, Бразил. Број на жители 11,244,369

9. Сеул, Јужна Кореа. Број на жители 10,575,447

10. Џакарта, Индонезија. Број на жители 9,588,198

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/