50,000 галаксии во наша близина

18 јуни, 20110
galaksija

Плавите точки ги покажуваат блиските галаксии, а црвените тие што се повеќе оддалечени. Благодарение на оваа слика научниците сега ќе можат да утврдат како настанал свемирот и како се развивал во минатиот период.

Шемата ја направил Томас Џерет кој е софтверски инженер за телескопот WISE, во соработка со американските астрономи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/