Адел

1 јули, 20110
Adele Rivoli D50-1

Адел Лори Блу Адкинс e родена 21 мај 1988, професионално позната како Адел е англиска пејачка-текстописец. Во 2009, Адел освоила две Греми Награди, за Најдобар Нов Артист и Најдобра Женска Поп Вокална Изведба, на 51-и Греми Награди.

Адел го привлекла вниманието на XL Recordings со три демо песни кои ги испратила на MySpace и подоцна потпишала договор со издавачката куќа. Уште од својот прв албум, 19 таа добила многу пофалби и позитивни критики. Албумот се искачил на прво место и има добиено три пати платинумска сертификација во Обединетото Кралство. Адел го издала својот втор албум 21 на 24 јануари 2011 во Обединетото Кралство и на 22 февруари во САД. Албумот 21 имал голем комерцијален успех, продавајќи 208,000 копии во првата недела во Обединетото Кралство и искачувајќи се на Табелата за Албуми во Обединетото Кралство. Албумот исто така се искачил на прво место на Билборд 200 во САД, продавајќи 352,000 копии во првата недела. 21 исто така се искачил на прво место и во 17 други европски држави.

Изведбата на Бртинаските музички награди во 2011 пеејќи ја песната „Someone Like You“ ја донеле песната на првото место во Обедеинетото Кралство каде албумот сеуште бил на првата позиција. „Someone Like You“ останал на првото место четири последователни недели. Официјалната компанија за табели изјавила дека Адел е првиот жив артист кој имал два топ пет хита на официјалната табела за албуми и на официјалната табела за синглови по Битлсите во 1964. 21 поминал единаесет последователни недели на првото место во Обединетото Кралство, што претставува најдолгото задржување на британската табелата за албуми од страна на женски артист досега. Претходниот рекорд го имала Мадона во 1990 со нејзиниот компилациски албум The Immaculate Collection кој се задржал 9 недели. Во САД албумот поминал шест непоследователни недели на Билборд 200 до денеска. Исто така ги срушил рекордите на дигитални спуштања во Обединетото Кралство.

Од мај, 2011 пејачката вредела 6 милиони долари со што се изедначила со Лили Ален и Дафи за деветтото место на листата на најбогатите британски и ирски музички ѕвезди.

http://www.youtube.com/watch?v=W8hWNyb0bNM&feature=grec_index

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit