Ахреолози откриле гробница на маите со црвени мурали

25 јуни, 20110
maigrobnica

Мексиканските архолози спуштиле мала камера во досега не истражуваната гробница на маите во Паленке, на југот на Мексико. Тие откриле недопрена гробница полна со вотивни подароци и црвени мурали.

Како што пренесува АР, снимката од 1500 старата гробница покажала низа од девет фигури насликани на јако црвена позадина, како и вазни, украси од жад кои се наоѓаат на подот на гробницата.

Националниот институт за антропологија и историја сопштил дека археолозите знаеле за постоењето на гробницата уште од 1999 година, но дека неможеле да влезат во неа бидејќи пирамидата која е над неа е доста нестабилна, а смиот влез во гробницата може да ги уништи муралите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/