Ал Каеда држи под опсада град во Јемен, шест војници мртви

29 мај, 20110
Saudi offensive against Yemeni Shiite rebels would be continued
Вооружени исламисти поврзани со терористичката мрежа Ал Каеда под опсада го држат градот Зинџибар во јужен Јемен, а во борбите загинале најмалку шест војници.
“Околу 300 исламисти и припадници на Ал Каеда вчера влегоа во градот и го заземаа“, рекол жител на градот, пренесува “Ројтерс“.
Во оваа област борбите меѓу исламистите и владините сили траат од петокот, а вкупно загинаа 18 лица, пренесуваат светските агенции.
Градот Зинџибар е главен град на провинцијата Абиџан.
Јемен го тресат протести во кои се бара заминување од власт на претседателот Али Абдула Салех по 33 години владеење.
Али Абдула Салех и највлијателниот племенски лидер во земјата, шеикот Садек ал Ахмар вчера се договорија да ги окончаат градските борби, во кои во изминатите денови загинале 124 луѓе и кои претставуваа закана Јемен да потоне во граѓанска војна.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/