Американците создале лек Супермен, што ги убива сите вируси! Е браво! :)

21 август, 20110
lek

ЛОС АНЏЕЛЕС – Група американски научници пронашле револуционерен лек – „драко“ (draco) кој може да детектира и уништи секаков вид вирусна инфекција.

Кога вирус ќе зарази одредена ќелија, тој ја презема контролата над неа за да создава свои копии и да се размножува.

Потоа вирусот создава рибонуклеинска киселина која ја нема во незаразените човечки ќелии.

Лекот „драко“, меѓутоа, прави разлика меѓу заразените и незаразените ќелии преку присуството на таа специфична рибонуклеинска киселина и им „налага“ на заразените ќелии да се самоуништат.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit