Американски брод во Црното море, Русија се противи

13 јуни, 20110
uss-monterej

Русија денеска протестира поради доаѓањето на американскиот воен брод, кој е наоружен со балистички проектили во Црното море во Украина, предупредувајќи дека тоа е закана за националанта безбедност, јавиле новинските агенции.

Русија, додала дека стационирањето на Монтереј во европските води е дел од американскиот план за ракетниот штит, но не гледа причина зошто тоа мора да биде толку блиску до нејзините граници.

Американсиот претседател Обама, во 2009 година изјави дека планира да одстапи од планот на неговиот предходник Буш, да деловите од ракетниот штит да се постават во Полска, Чешка, а дека наместо тоа да бидат поставени мобилни ракетни системи со кратки и средни дострели, насочени кон Иран.

Според официјалните американски верзии, воените бродови се радпоредени во Црното море, поради избувнување на конфликти во регионот, навелно руското министерство.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma