Apple започна производство на мобилни процесори со четри јадра?

18 јули, 20110
epl-prodavnica-njujork

Компанијата Apple започна производство на мобилни микропроцесори од новата генерација А6, во фабриките на тајванската компанија “Taiwan Semiconductor Manifacturing” (TSMC).

TSMC за Apple ќе произведе тест чипови А6, а доколку американскиот гигант биде задоволен од количината и квалитетот на микропроцесорот, пренесува Ројтерс.

Претставниците од тајванската компанија не сакале да ги коментираат овие информации.

Карактеристиките на новиот чип А6 се држат во тајност, а се претпоставува дека тие ќе бидат првите процесори на Apple линиите за мобилни телефони со четри јадра. Најрано би можеле да се појават во 2012 година.

Чиповите А4 и А5 кои се вградени во паметните телефони на iPhone 4 и iPad 2, досега за Apple ги произведуваше Samsung. Но поради нивните спорови за патентите се проценува дека производството сега може да се додели на други компании.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit