Арката на Ное почнува да добива вистински облик на Холандската река како што животните почнуваат да се множат

21 јули, 20110
01 Noah

Вистинската арка која припаѓа на холандскиот Ное Johan Huibers во овој момент се гради на холандска река, а во вистинска големина животни направени во дрво почнуват да се множат во неа, нормално.

„Вистинската“ арка на Ное е инпресивно долга 150 метри /

Johan, 52, ја гради арката веќе три години, откако сонувал дека дел од Холандија ќе биде поплавен. Холанѓанецот одлучил да изгради реплика спорет античките мерки кои ги пишува во Библијата, во книгата на Генезата опишувајќи ја арката 300 кубика долга, 30 кубици висока и 50 кубици широка.

„Вистинската“ арка на Ное го зема реалниот облик на холандска река/
Кубик приближно е должина меѓу лактот и прстите на ракара, ова во денешни мерки претворено би било 150 метри должина, четири спрата висина и 25 метри ширина.
„Сакавме да изградиме нешто кое ќе ни помогне да ја објасниме Библијата во денешно време“, објаснува Huibers.

Животните на Ное почнуваат да влегуваат во арката две по две… иако изгледа дека има три мајмуни

Реплики во вистинска големина на најразлични животни се разместени наоколу на бродот, со тотален број од 1.600 различни видови.
Арката исто така ќе има и простории за спиење, театар и сцена, ресторан и конференциски простор, со тоа што Huibers е со намера да го отвара својот „Библиски музеј“ до крајот на годинава.
Деталите за поплавата сеуште се само на цртеж…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit