Астероид поминува покрај Земјата, ќе може да го видат и аматери! :)

8 ноември, 20110
011

Марина Брозовиќ од НАСА изјавила дека нема простор за паника, поради тоа што астероидот ќе помине покрај Земјата.

„Го знаеме неговиот пат за наредните 100 години“, објаснила таа.

Астероидот треба да помине покрај Земјата во текот на денешниот ден. Астероидот 2005 YU55, широк е околу 400 метри, ќе се најде приближно 324.600 километри од Земјата во орбитата на Месечината.

Последен пат ваков астероид поминал покрај Земјата во 1976 година, а следен пат би требало да помине дури во 2028 година.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kepP300LfyE

httpv://www.youtube.com/watch?v=Jo5Ah-Lh6us

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş