Asus го претстави таблетот со 3D слика

8 јуни, 20110
Asus го претстави таблетот со 3D слика

На најголемиот азиски саем за компјутерски технологии (Computex) во Тајван, најголем број на нови производи претстави домашната компанија “Asustech”. Со својот нај познат бренд Асус оваа година се фокусираше на мобилните уреди во облик на таблет и ултрапреносните notebooks. Но на овој саем посетителите главно беа примамени поради новиот таблет. Тука беше претставен очекуваниот таблет си тродимензионална слика “Memo 3D” со екран од седум инчи и андроид 2.3 верзија.

Уредот има резолуција од 1.280 x 800 пиксели и 3D дисплеј, за кој не се потребни специјалните очила. Наместо тоа, тој има специјална фолија која ја одразува сликата од непарни, односно парни колони за окото. Резултатот е илузија на 3D слика која бара цврста позиција на очите во однос на дисплејот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma