Audi R5 Spyder

1 ноември, 20110
0

Претстојниот Audi R5 Roadster концепт е наречен “Baby R8”, во однос на неговите сличности во дизајнот и високите перформанси на актуелниот модел R8 на германскиот производител на автомобили. Овој нов запис на влезното ниво на Audi во сегментот на спортски автомобили е развиен во соработка со VW и Porsche, кои всушност ќе ги прикажат и своите сопствени варијации. Оваа илустрација нуди преглед на кабриолет верзијата на Audi.

VW веќе понуди преглед на она што го прикажа на саемот на автомобили во Детроит во 2009-та година, односно елегантниот концептуален двосед Bluesport. Porsche е малку повеќе таинствен, но очекуваме неговата верзија да биде на ниво под моделот Boxster во големина, моќ и цена. 1,9-литарски, 4 цилиндричен мотор ќе го напојува моделот на Porsche, а традиционалниот 4 цилиндричен мотор (а веројатно и 5-цилиндричен) ќе ги мотивира VW и Audi. Платформата ќе се карактеризира со погон на задните и погон на сите тркала. Хибридни и електрични верзии се исто така можни.

Верзијата на Audi – e-tron Spyder се карактеризира со 3.0 литарски V6 мотор и електричен погонски систем на предната оска. Структурата на телото е направена од карбон – фибер материјал поставен на алуминиумска рамка. Дури и во помали брзини, целокупната динамика се чувствува повеќе како онаа на Porsche Boxster отколку како Audi TT. За голема пофалба е отворената кабина на е-tron Spyder, која направил Boxster да изгледа тесно во споредба. Агилната управливост и солидното чувство, карактеристики кои предизвикуваат возбуда и нестрпливост за производствената верзија на овој концептуален автомобил, која не се очекува пред 2014-та година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş