Бајага

14 јули, 20110
Zagreb,301009.

Momcilo Bajagic Bajaga.

Foto: Sasa Midzor Sucic / CROPIX

Момчило Бајагиќ Бајага 19 февруари 1960 во Бјеловар е српски пејач.

Својата музичка кариера Момчило ја започнал на својата 14 година, во бендот ТНТ. По три години се приклучил на групатаРибља Чорба, една од најпопуларните музички групи во тоа време. Во почетокот се појавувал само на настапите на групата, за да со текот на времето стане главен автор на групата. Заедно со групата снимиле пет албуми.

Рибља Чорба официјално од групата го исклучила на 19 јули 1984 година. По неколку години, тој формира своја музичка група под името Бајага и инструктори.

Освен ова, тој работил и на музиката од филмот Ни на земја ни на небо (Моји су другови), како и Професионалец (Пада влада).

http://www.youtube.com/watch?v=4VPoBqwX4Xo
http://www.youtube.com/watch?v=mWR5VcPLypc
http://www.youtube.com/watch?v=IejGOsdcrwc
http://www.youtube.com/watch?v=_8_JE3s1ozc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit