Белците повеќе не се мнозинство во Бразил!

17 ноември, 20110
brazilians

Белците за прв пат не се мнозинство во Бразил, според првичните резултати од минатогодишниот попис на населението во оваа земја, пренесува Би-Би-Си.

Од 191 милиони бразилци, 91 милион се белци, 82 милиони се мешани раси, 15 милиони се црнци. Белците на пописот од 2000 година сочинуваа 53,7% од вкупната популација, а сега тој процент опаднал на 47,7.

Ова е прв пат белото население во Бразил да падне под 50% застапеност, изјавил Бразилскиот институт за географија и статистика.

Бразил е една од земјите во кои има најразличен етникуми во светот, многу бразилци својата земја ја сметаат за расна демократија во  која не постои расизам.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş