Белиот албум на Битлси

13 јануари, 20110
the_white_albumsvg

Деветтиот официјален албум на најпопуларниот англиски бенд кој се има појавено во светот е двојно издание од 1968 година со преку двесет синглови. Албумот насловен како Бел, и самата негова корица нема ништо освен бела позадина и името на бендот со мали букви. Првичното име кое требло да го носи овој албум било Куќа на кукла, но сепак на крајот го имаат изменето. Сите нивни албуми се имаат продадено во милионски бројки, а цифрата продадени копии за овој изнаесува преку 12 милиони. Дел од песните се снимани и напишани кога бендот го тресеше најголема криза. При издавањето на албумот во ноември 1968 година, албумот доби мешани критики, но сепак се најде на број еден место на сите топ листи во Британија и САД. Овој албум се цени како еден од најдобрите во рок историјата, а во 2003 година магазинот Ролинг Стоун го рангира на десеттото место од 500 најдобри албуми на сите времиња.
Тука можете да ги слушнете сите синглови од албумот линк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi