Белиот костум на Џон Ленон продаден за 46.000 долари

4 јануари, 20110
abbey

Белиот костум кој музичарот Џон Ленон носеше на фотографијата за албумот “Abbey Road” на група Битлси, се продаде за 46.000 долари на една аукција во САД. Фотографиите за омотот на овој албум биле направени на пешачкиот премин пред студиото Abbey Road во Лондон. Костумот кој го има издизајнирано модниот креатор во Париз, Тед Лапидус, Ленон го има после снимањето подарено на свој пријател Ричард Рос. Но по неговата смрт, костумот припаднал на првата сопруга на Ленон, Синтија, а подоцна во 1996 бил откупен од еден локален музичар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi