Белото вино ја оштетува глеѓта

2 август, 20110
belo vino

Белото вино повеќе им штети на забите отколку црното и црвеното.

Познато е дека темното вино остава дамки на забите и јазикот, но германските експерти откриле дека киселината од белото вино во голема мера ја оштетува забната глеѓ.

Кога го пиете често, заштитниот слој на забите станува чувствителен на ладно, топло и благо. Научниците го докажале тоа, мачкајќи ги забите на волонтерите со вино, а после 24 часа микроскопски ги анализирале промените.

Секојдневното конзумирање на бело вино може да доведе до значајно оштетување на заштитниот слој на забите, а ако имате и навика неколку пати на ден да ги четкате со четка и паста, глеѓта дополнително страда.

Сепак, за љубителите на бело вино има надеж дека ќе имаат убава насмевка, ако со пиењето јадат сирење, намирница која изобилува со калциум и го неутрализира негативното влијание на винската киселина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit