Тежината зависи од карактерот

2 август, 20110
debeli ili slabi

Вашиот карактер, кој одрдува колку сте спонтани или пак невротични, ја одредува и вашата тежина и склоност за дебелеење, покажуваат новите истражувања.

Резултатаите на истражувањето објавени во магазинот Journal of Personality i Social Psychology покажуваат дека раздразливите и напнатите личности многу често имаат повисок индекс на телесна маса, а луѓето кои се склони кон интензивно и промислено купување често минуваат низ циклуси на губење и додавање на килорами.

 

Истражувачите од Department of Health and Human Servicesa набљудувале 2000 луѓе во период од 50 години и откриле дека импулсивните луѓе имаат тенденција да бидат 11 килогрми потешки од останатите.

 

Научниците откриле дека совесните и одговорните личности високо се позиционирани на скалата за виткост, додека неприлагодливите и неспремните на компромис имаат повисок индекс на телесна маса. Накратко, како што тврдат научниците, колку сте полоши толку поголеми се шансите да имате вишок килограми.

И предходни студии покажуваат слични резултати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit