Богатство од подрум

8 јули, 20110
v211290p0

Исто како во приказните, богатството било закопано во грне во подрумот на семеен дом, а таму стоело со векови.

Еден млад брачен пар од Франција кој го преуредувал подрумот од својата куќа во местото Мило, во јужниот дел, пронашле грне со златници исковани пред Француската револуција, чија вредност е проценета на 100.000 евра.

Во грнето закопано во земја, се наоѓале 34 златници исковани во периодот од 1595 година. Среќниот пар се воодушевени од овој настан, но сакаат да ја задржат анонимноста.

Поголемиот дел од златниците се од видот на “dubl luj” и секоја вреди помеѓу 1.000 и 6.500 евра, а највредните се исковани во 1640 година, чиј релјев е потполно неоштетен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit