Дугме 1

8 јули, 20110
2877

Бело Дугме е најпозната Југословенска рок група, основана во 1973 година во Сараево. Групата има издадено 9 албуми во период од 1973 до 1989 година. Бело Дугме настанало од групата Јутро, а името во Бело Дугме било сменето во Јануари 1974 година. Лидерот и постојан член на групата бил гитаристот Горан Бреговиќ,  додека на местото пејач се менувале Жељко Бебек, Младен Војниќ Тифа и Ален Исламовиќ. Во групата си доаѓале и заминувале од разни причини, басистите Зоран Реџиќ, Јадранко Станковиќ, Санин Кариќ и Љубиша Рацич, тапанарите Горан Ивандиќ и Драган Милиќ Вукашиновиќ и клавијатуристите Владо Правдиќ и Лаза Ристовски.
Бендот се распаднал поради војната во поранешна Југославија, а повторно се собрал на проштелната турнеја во 2005 година со концерти во Сараево, Загреб и Белград.

 

http://www.youtube.com/watch?v=g83wzujkXiw

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit