Болт дисквалификуван поради погрешен старт:(

28 август, 20110
usein_bolt_pres_maranelo

Светскиот рекордер и актуелен светски и олимписки шампион на 100 метри, Усеин Болт од Јамајка бил дисквалификуван поради погрешен старт во финалната трка на 100 метри на Светското првенство во Даегу.
Победил неговиот сонародник Џон Блејк со резултат од 9,92 секунди.
Сребрениот медал го освоил Американецот Волтер Дикс со резултат 10,08, додека бронзата му припаднала на атлетичарот Ким Колинс, кој е поранешен светски шампион од Париз во 2003 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma