Бомбици од бадем

28 март, 20110
bombici od badem

Сварете сируп од 250 гр шеќер и пола чаша вода. Кога сирупот ќе зоврие тргнете го од оган и почекајте да се олади. Потоа додадете ги бадемите. Со влажни раце направете топчиња.

Направете ја глазурата од чоколадо, две лажици шеќер и четири лажици варено кафе. Со чепкалка за заби боцнете ја секоја бомбица и ставете ја во глазурата а потоа во крупно изренданото чоколадо.

Потребни состојки:

250 гр варени, излупени лешници исецкани на тенки ленти

250 гр шеќер

4 реда чоколадо за готвење

2 супени лажици шеќер

4 лажици варено кафе

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi