Борба со прстите на нозете

30 јуни, 20110
Борба со прстите на нозете

Стотици натпреварувачи тренираат со своите прсти на нозете за традиционалното првенство во борбата со прсти, што се одржува во Велика Британија.

За разлика од класичните борби, овие со прстите на нозете подразбираат и користење на стапалата и прстите со цел да се надмине противникот.

Ова натпреварување настана во 1976 година, каде посетителите во еден паб во Дербишир се обиделе да смислат игра во која британците би доминирале.

На овогодинешниот натпревар победи досегашниот светски шампион во оваа дисциплина Алан Неш, кој застана на тронот како човек со најсилни прсти на  нозете.

http://www.youtube.com/watch?v=hhzhOx0f5dA&feature=player_embedded

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi