Ботоксот кај девојките има ефект на предвремено стареење

16 јуни, 20110
z6568215X

Поради влијанието на познати ѕвезди кои користат ботокс, побарувачката за овој козметички третман во голем пораст, но британските доктори тврдат дека ова не е толку безопасно и корисно како што се рекламира. Тие веруваат дека тврдењето за ботоксот дека го спречува формирањето на нови брчки е мит, напротив тоа има спротивен ефект на предвремено стареење на кожата, бидејќи со долготрајна употреба на ботокс мускулите на лицето пропаѓаат.

Ботоксот функционира на тој начин што ги опушта мускулите кои се одговорни за изразените брчки и ги отстранува површинските брчки и дефинитивно не е превентивен третман против брчки, вели д-р Darren McKeown.

Објаснува дека започнувањето на третмани со ботокс кон крајот на 20 и раните 30 години живот, може повеќе да штети отколку да помогне за изгледот на лицето, кое може нема да биде збрчкано, но поради опуштените мускули ќе даде многу постар впечаток, што најмногу може да се примети на пределот околу очите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma