Брокулата го продолжува животниот век

15 јуни, 20110
broccoli

Брокулата, зелката и карфиолот го продолжуваат животниот век. Овие зеленчуци, според студијата на Ројтерс, допринесуваат за здрав животен стил, богат со витамин Ц и растителни влакна.

Овие зеленчуци содржат и други хранливи состојки кои имаат здравствени придобивки.

Резултатите од студијата се објавени во часописот “American Journal of Clinical Nutrition”, врз основа на анкетата спроведена на 135.000 луѓе.

Во последните пет години, четири отсто луѓе починале. Меѓу оние кои јаделе големи количини на заленчук и овошје било забележано за 15% пониска стапка на смртност за разлика од ние кои внесувале помалку овошје и зеленчук. Кај оние кои консумирале зеленчук забележана е пониска стапка на смртност.

Сличен модел е приметен и кај луѓето кои умираат од срцеви заболувања.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/