Цар!!! Го слетал авионот како на Џемс Бонд!! Без двете предни тркала:(

29 октомври, 20110
109130

Снимката од иранскиот патнички авион “Боинг 727”, кој слетал во Техеран без предните тркала бил објавен на интернет и го шокирала целиот свет. Искусниот пилот Хошанг Шахпази успеал да спаси од сигурна смрт 94 патници и 19 членови на екипажот. Поради санкциите од целиот свет, Иранските авиони не можат да полнат гориво во Европските земји. Интересно е да се напомене дека само Србија се уште дозволува да слетуваат небезбедните авиони од Иран и да полнат гориво за да можат да го продолжат летот до другите дестинации кои им дозволуваат нивно слетување.

И уште една важна работа, Иран поради санкциите исто така не може да набави делови за своите авиони Боинг и Ербас, така што нивната национална авиокомпанија е исклучително небезбедна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi