Чавез опериран на Куба

11 јуни, 20110
ugo-cavez-498

Претседателот на Венецуела Хуго Чавез, морал да замине на хируршки зафат во Куба. Чавез во петокто бил опериран поради абцес на пределот кај колкот, соопштил шефот на венецуелската дипломатија, Николас Мадуро, пренесува AFP.

Тој додал дека Чавез добро се опоравувал од хируршкиот зафат. Според неговите зборови операцијата била извршена во петокот наутро во Хавана, а донела добри резултати за здравјето на претседтелот.

Чавез предходно беше на лечење поради повреди со коленото. Инаку, Куба и Венесуела имаат одлични билатерални контакти. Всушност, Венецуела на Куба и е најважниот трговски партнер, а за возврат Хавана Каракас ги подржува со тоа што праќа години наназад илјадници лекари и наставници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma