ЦИА: Израел ќе го нападне Иран во септември?

17 јули, 20110
117216_0602-iran-foto-afp_f

Израел би можел да го нападне Иран во септември, изјавил долгогодишен офицер во Централата разузнавачка агенција ЦИА, Роберт Баер, кој има поминато повеќе од две децении на Блискиот исток.

Овој потег би можело да ги вовлече САД во уште една голема војна, а со тоа да ги загрози воените и цивилите на Блискиот исток ако не и пошироко, изјавил Баер за радио станица во Лос Анџелес.

Тој не ги навел изворите за своите предвидувања, но го споменал поранешниот шеф Мосад Меира Даган кој предупредил дека израелскиот премиер Нетанјаху е цврст во одлуката да се нападне иранкските нуклеарни објекти.

“Речиси сум сигурен дека тој планира напад врз Иран  и тоа веројатно ќе се случи во септември“, изјавил Баер.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit