Цветно волшебство: Прошетка низ цветните алеи на холандскиот парк Keukenhof

31 октомври, 20110
11

Паркот Keukenhof е едно од најпривлечните места во Холандија. На површина од 32 хектари цветаат прекрасни растенија и ја обојуваат земјата во сите бои на виножитото.

Холандскиот парк Keukenhof се наоѓа во непосредна близина на Амстердам и е создаден во 1949 година. За неколку децении ова волшебно место станало дестинација за милиони туристи од целиот свет.

Отворен е од средината на март па до крајот на мај, бидејќи ова е сезоната кога растенијата цветаат. Убавината на местово се надополнува од вековните дрвја и живописните езера. За целата величенственост на паркот допринесуваат и прекрасните водопади, фонтани и канали…

Секоја година дизајнерите работат на создавање на нови, непофторливи композиции.

Денес ве каниме на една романтична прошетка низ цветните алеи на паркот, прошетка која се надеваме, ќе внесе малку убавина во вашиот живот…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi