Дали е ова најопасната работа во светот?

22 јуни, 20110
kinajob

Градителите на мостовите низ планинските стази за планинарење на карпите на планината Шифоу во Кина, најверојатно се бават со една од најопасните професии кои постојат во светот.

Секој ден, овие храбри луѓе работата на проектите, кои се над 1000 метри височина, знаејќи дека само еден погрешен чекор може да биде кобен.

За да го направат овој пат работниците мораат да бушат дупки во планината за да можат потоа да стават дрвена конструкција. “Младите луѓе не сакаат да го работат ова, пред се бидејќи бара на планина да се седи со месеци, некогаш и когидини“, изјавил Ју Џи 48 годишен работник и додал дека работата не е толку опасна како што луѓето мислат, доволно е само да се носат сигурносните јажиња.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/